Suomi Viittoo- kampanja huipentui 2.12.17 Senaatintorilla
Kuurojen Liitto haluaa kiittää lämpimästi kaikkia Koko Suomi viittoo –kampanjaan niin sosiaalisessa mediassa kuin tänään Tuomiokirkon portailla osallistuneita. Te teitte tästä kampanjasta upean!
Kuurojen Liiton tiedottaja ja kampanjaidean äiti Tiina Vihra sanoo yllättyneensä positiivisesti siitä, miten monet ihmiset ovat lähteneet kampanjaan mukaan. Sosiaalisessa mediassa on nähtävillä julkkisten, koululuokkien, erilaisten harrastusryhmien ja yksityisten ihmisten tekemiä hienoja videoita. Viittomaan ovat innostuneet niin kuurot kuin kuulevatkin. Videoita voi etsiä käyttämällä hashtagia #kokosuomiviittoo. Tiina Vihra iloitsee siitä, että väkeä riitti myös päätöstapahtumaan: – Arvioisin, että paikalla on noin 400-500 ihmistä viittomassa. Eli epävirallinen viittomisennätys tehtiin ainakin varmasti!
Osoitteesta https://www.facebook.com/kuurojenliitto/ löytyy linkkejä kampanjan aikana tehtyihin videoihin.. Käyhän katsomassa!
Tapahtuma nähtävillä myös Yle Areenassa osoitteessa: https://areena.yle.fi/1-4301640